Veža Vlasty. Ihla v Patrii.
Je ukrytá v masíve Patrie vo Vysokých Tatrách. Týči sa do výšky ako opustená skalná veža zabudnutého skalného mesta.
9. septembra 1929 sa jej podaril jedinečný výkon, spolu s Alexandrom Škarvanom, zdolala túto Ihlu v Patrii, ktorá po viac desaťročí niesla v horolezeckých kruhoch názov Veža Vlasty.
Legendárna, pre českých horolezcov kultová je aj Štáflovka, výstupová cesta južnou stenou Volej veže. Vlasta Štáflová, česká horolezkyňa a spisovateľka, v spoločnosti Karla Čabelku a Jana Šabatu ju prvýkrát vyliezla 9. júla 1935.
„Je to najkrajšie miesto na svete,“ povedala Vlasta, keď si s manželom, známym českým akademickým maliarom a ilustrátorom Otakarom Štáflom, prenajímali Chatu na Popradskom Plese.
Najkrajšie miesto na Liptove
Vysoké Tatry majú menšieho a zelenšieho brata, so 42 km dlhým hrebeňom a 33 dvojtisícovkami. Západné Tatry, Roháče.
„Je to najkrajšie miesto,“ povedala Valéria.
A predsa si ho zdola ani nevšimnete. Neohúri majestátnosťou ani výškou.
V jeho útrobách je ukryté vápencové skalnaté mesto kvetov s bielymi domami, kde si vraj Juraj Jánošík ukryl svoj poklad.
Z diaľky vyzerá ako sivá čiapka položená na bielych skalách.
Cesta k nemu začína pod lesom, pokračuje cez lúky plné neuveriteľne farebných kvetov, z ktorých mnohé nerastú nikde inde na Slovensku a je ich tu viac ako 650 druhov! Kosodrevina pripomína zarúbaný zbojnícky chodník a odkrýva výhľad na hrebeň Západných Tatier.
A na vrchole, ktorý nesie meno Sivý vrch, jedným okom mrknete na Liptov a Liptovskú Maru a druhým na Oravu a Oravskú priehradu.
A uvidíte Babky. Vedie k nim trávnatý hrebeň pripomínajúci hrebeňovku Malej Fatry. Pod jeho vrcholom rozoznáte tri sediace skalnaté ženy, ktoré mu dali meno.
Kto je majestátny otec Liptova?
A keď budete stáť na ňom, v diaľke sa bude rozprestierať mohutný a majestátny Baranec, otec Liptova, hrdo chrániaci Liptákov. Niekedy mu hovorili Štít alebo Veľký Vrch a mysleli si, že je najvyšším vrcholom Západných Tatier.
Nie je.
Je tretí najvyšší.
Dostanete sa k nemu zo Žiarskej doliny. Žltá značka cez strmý les vás vyvedie až nad hranicu kosodreviny a trávnatý hrebeň až na vrchol tvorený z tej tvrdej tatranskej žuly. Cestou do Žiarskeho sedla sa vám otvorí pohľad do 1.000 m hlbokej rokliny, kde vás bude zdraviť kamzík a nad vami bude rozprestierať krídla orol a všade okolo vás budú tie vznešené a silné skaly, na ktorými svetlo a tieň hrajú svoju hru.
V Žiarskej chate ochutnáte Svišťovku a vypočujete si príbeh o kraji, v ktorom v 15.-16.storocí klčovali lesy sedmohradskí valasi a ich stáda zvierat dali mená vrcholom Baranec a Volovec. Započúvate sa do príbehu o statočnej chate, ktorá počas 2. svetovej vojny ukrývala partizánov a ktorú vypálili Nemci.
Na cestu späť si vezmete kolobežku, aby ste jej rýchle kolesá zastavili pri jaskyni a vodopáde pri ústí Žiarskej doliny. Neskôr relaxujúc v kadi v Liptovskom Jáne, v tom jedinečnom wellness centre vo voľnej prírode pozorujúc západ slnka, ktoré vystrieda mesiac a hviezdy, si pomyslíte, že krása hôr je ich nedobytnosti, že každá nová cesta je novým cieľom a keď hory volajú, musíte ísť.
Chceš začať športovať a viac aktívne a zdravo žiť? Rezervuj si miesto na jednom z našich kempov: Kontakt