Modrá je dobrá. Poznáš modré zóny dlhovekosti?
Je za tým čerstvý vzduch, bezstarostnosť, čerstvá zelenina, kozie mlieko alebo družný životný štýl? Alebo to môže byť hornatým terénom, či dokonca prírodnou radiáciou, ktorá uniká z blízkych hôr?
Obyvateľ Ikarie Stamatis Moraitis si ale myslí, že je to vo víne. Grécky ostrov Ikaria je jednou z modrých zón dlhovekosti.
Keď sa Héktor García a Francesc Millares vybrali skúmať modré zóny na japonskom ostrove Okinawa, zistili, že kľúčom dlhovekosti je „ikigai“, zmysel života.
Modrých zón dlhovekosti je päť. V Európe je to okrem Ikarie ešte Sardínia.
A čo ich spája? Jedia do polosýta, niektorí sú vegetariáni, či vegáni, niektorí majú vyšší príjem sacharidov, na Ikarii a Sardínii obľubujú olivový olej a víno. Všade ale jedia strukoviny. Socializujú sa. Každý deň majú dôvod vstať s postele, to je ten japonský „ikigai“ alebo talianske „dolce vita“ či „dolce far niente“. Sú nefajčiari, redukujú stres na minimum. A majú skrz slnko dostatočný príjem vitamínu D.
Ale čo ich spája najviac je fyzická aktivita, pravidelný pohyb.
Ukazuje sa, že pravidelne a dlhodobo vykonávaná fyzická aktivita, ideálne aeróbna (to je aj rýchla chôdza a turistika) má silu prepisovať genetickú informáciu a pôsobiť ako anti-aging! Mladosť, krása a zdravie sa predsa skrývajú v pohybe!
Aeróbny pohyb na čerstvom vzduchu robí zázraky!
A nielen to!
Spomínaný aeróbny tréning v trvaní 45 minút tri až päť krát za týždeň (pomalý beh v zóne Z2, rýchla chôdza, turistika), je veľmi prospešný pre imunitu a dokáže znižovať riziko respiračných infekcií, rovnako je to zóna, v ktorej sa spaľujú prevažne tuky. To znamená, že je to dobré aj na chudnutie.
Ak si ale nikdy pravidelne nešportovala, neskoč do toho rovnými nohami. Začni opatrne s frekvenciou dva až trikrát týždenne a v ľahkej intenzite – aby si sa nezadýchala, alebo ako hovoríme my, aby si mohla hovoriť so stromami a spievať vtákom.
Zo začiatku to bude aj o búraní stereotypov a vykračovanie mimo komfortnú zónu. Sprav každý deň niečo, čo ťa desí! A čo sa stane? Budeš silnejšia!
Aktívny pohyb: hýb sa a budeš zdravšia!
Základným stavebným prvkom imunitného systému sú biele krvinky. Vznikajú v kostnej dreni a následne sú krvou a lymfou distribuované do celého tela. Pre imunitu je dôležité nielen ich množstvo, ale aj to, ako vzájomne spolupracujú a reagujú na útoky patogénov zvonku. Aktívny pohyb podporuje prietok krvi, čo umožňuje imunitným bunkám efektívnejšie cirkulovať v tele. Množstvo bielych krviniek je bezprostredne po cvičení výrazne vyššie, ako v pokoji.
Odporúčaná fyzická aktivita predstavuje 150-300 minút týždenne. Ide o kardioaktivitu v zóne Z2 (ľahký beh, prechádzka). K tomu by si si ale mala prirátať aspoň 2 silové tréningy za týždeň.
Fyzická aktivita je dôležitá nielen kvôli tomu, aby si sa cítila dobre. Je nevyhnutná pre tvoje zdravie. Ak sa dlhodobo nehýbeš, v tvojom tele vzniká zápal vedúci k inzulínovej rezistencii a k vzniku civilizačných ochorení.
Pozor ale na extrémne športové výkony, napríklad ultrabehy majú na imunitný systém veľmi oslabujúci a negatívny vplyv.
Čas strávený v prírode
Veľmi dôležitý je aj čas strávený v prírode, ktorý má preukázateľný vplyv na duševné zdravie a pohodu. Mala by si mu venovať minimálne 120 minút týždenne. Pobyt pod 120 minút nemá významný vplyv.
Pobyt v lese významne vplýva na hladiny stresového hormónu kortizol, znižuje tepovú frekvenciu a dokonca aj tlak krvi. Jeden pobyt v prírode posilní tvoju imunitu až na 7 dní po výlete. Významnú úlohu pri tom zohráva aj inhalácia látok, ktoré tvoria rastliny, a tie podľa všetkého aktivujú náš imunitný systém.
Japonci tomu hovoria „shinrin-joku“. A znamená to „kúpanie sa v lese.“
Chceš vedieť ako začať behať a trénovať? Rezervuj si miesto na jednom z našich kempov: Kontakt