Zrazu zahrmelo. Raz, druhýkrát. Oblohu preťal blesk.
Boli sme vo výške takmer 2.000 m. Obliekli sme si pršiplášte a kráčali ďalej. Chodníkom okolo Račkových plies, kde nám spoločnosť na chvíľu robil kamzík.
A zrazu zahrmelo opäť. A kvapky dažďa začali stekať po našich tvárach.
Zastali sme. Pozreli sme sa na seba. Pozreli sme sa okolo seba a cítili ako nás zahaľuje hmla padajúca po stenách zo zeleného hrebeňa smerujúceho na vrchol Klin, cieľ našej cesty.
Vtedy sme na Klin nevystúpili. Otočili sme sa tesne pod vrcholom.
Výstup za každú cenu?
V roku 1970 sa Reinhold Messner vydal so svojim bratom Güntherom na výstup na deviatu najvyššiu horu sveta, himalájsku osemtisícovku Nanga Parbat (8.125 m.n.m.), známu ako „killer mountain“. Počas výstupu sa vyskytli mnohé problémy, kvôli hustému sneženiu museli Messnerovci viac ako týždeň zostať uprostred skalnej steny. Nakoniec sa im však podarilo dosiahnuť vrchol. V poslednej fáze cesty sa bratia vo výške 8.000 m.n.m. bez jedla, pitia a dostatočného oblečenia dostali na dno svojich fyzických i psychických síl. Günthera pri zostupe postihla horská choroba, ku ktorej sa pridalo obrovské vyčerpanie a omrzliny. Ani Reinhold Messner už nebol v dobrej kondícii a preto sa rozhodol pre čo najjednoduchšiu cestu dole. Medzitým však spadla lavína, ktorá telo mladšieho brata zmietla. Po troch dňoch zúfalého trmácania zistil, že Günther za ním nejde. Vrátil sa a uvidel veľkú lavínu, ktorá sa zrútila a zrejme ho pochovala. Celú noc ho márne hľadal. Cieľ bol síce dosiahnutý, ale za akú cenu?
Ak by sa boli otočili pod vrcholom nemuselo sa to stať. Aj preto nás hory učia nielen cieľavedomosti a vytrvalosti, ale aj trpezlivosti a pokore.
Prvá žena bývalého Československa na K2
Trikrát sa pokúsila o výstup na K2. Trpezlivo čakala na správny moment. Dosiahnuť vrchol sa jej podarilo až 25.07.2019 o 4:05 pakistanského času. Klára Kolouchová bola prvou ženou bývalého Československa a dvanástou ženou planéty, ktorá stála na vrchole druhej najvyššej hory sveta, prezývanej „savage mountain“.
Aký je výstup na Klin?
Výstup na masívny, skalný vrch Klin s jeho typickým pyramídovým tvarom, ktorý sa akoby zatína do Račkovej a Gáborovej doliny, začína na parkovisku pri autokempe v Račkovej doline. Na cestu vám zamávajú nadrozmerné drevené postavy ako vystrihnuté z LEGO filmu a vy sa modrou a žltou turistickou značkou dostanete až k najvyššie položenej ovčiarskej kolibe na Slovensku, ktorá nesie výstižný názov Koliba pod Klinom (1.460 m.n.m.).
Tam sa posilníte horalkou, pohľadom na fotografie pribylinských gazdov a ich oviec, ktoré sa tu pásli už v 19. storočí, a budete vystupovať po kamennom chodníku až k Račkovým plesám. V Račkovom sedle vo výške 1.958 m.n.m. sa napojíte na červenú, ktorá vás privedie na samotný vrchol.
Očarujúce a hlavne majestátne výhľady pomedzi nadýchané obláčiky na Západné, tak i Vysoké Tatry vrátane ich poľskej časti, tiež Nízke Tatry, Oravské Beskydy či Slovenské Rudohorie vám budú odmenou za každú kvapku potu vypotenú počas náročného výstupu.
Klin vysoký 2.176 m.n.m. je najvyšším vrcholom poľskej časti Západných Tatier a prebieha ním slovensko-poľská hranica.
Poliaci ho volajú Starobociański Wierch.
Vysokohorský beh na Klin? Áno!
„Prásk! Odštartované, beží sa mi parádne, síce chvíľkami sa ozývajú „ťažké nohy“, no rozbieham to. Tempo si strážim, aby som to neprestrelila,“ hovorí bežkyňa Lucia Dobrucká, a pridáva: „pod Klinom sŕkam zopár kvapiek teplého čaju a pomaly cupkám nahor a doprava. Áno, smer Gáborov zadok. Tu sa zhlboka nadýchnem, pohľad upriem na vrchol, zmiernim dýchanie a vyplaví sa otázka: „Pustíš ma dnes hore?“
Každý rok v septembri sa zopár nadšených bežcov postaví na štart a vybehne na Klin v rámci Vysokohorského behu cez Klin. Trvá im to necelé tri hodiny. S pokorou.
S korigovaním rýchlosti. S opatrnosťou. Radosťou. A slobodou.
Sloboda, rovnosť, bratstvo boli heslá Francúzskej revolúcie.
Vytrvalosť, trpezlivosť a pokora môžu byť heslami hôr.
Chceš začať športovať a viac aktívne a zdravo žiť? Rezervuj si miesto na jednom z našich kempov: Kontakt